Ja, det är tillåtet.
Vår bostadsrättsförening tillåter montering av kattnät på din balkong eller terrass. Vi välkomnar husdjur i vår förening.
Dock får inga förändringar göras i byggnadens fasad. Det innebär att kattnätet måste monteras mot balkongräcket, och inte fastsättas direkt på husets fasad.
Ja, det är tillåtet.
Enligt föreningens ordningsregler får du grilla med gasol och el på balkonger, terrasser och uteplatser i markplan.
Det är dock inte tillåtet att grilla med en kolgrill. Detta beror på den brandrisk som kolgrillning innebär. Om du väljer att grilla med kol på markplan, bör grillen placeras på ett säkert avstånd från fastigheten och inte direkt på uteplatsen.
OBSERVERA!
Om din balkong är inglasad, bör du aldrig ha en gasolgrill på balkongen, då det finns en risk för både kvävning och explosion vid grillning samt förvaring av en gasolflaska kopplad till grillen. En gasolflaska kan läcka gas under lagring, och i en inglasad balkong kan luften ersättas av brandfarlig gas. Detta kan leda till kvävning när du går ut på balkongen eller till en explosion om du till exempel tänder en cigarett. Om du har en inglasad balkong och ändå väljer att skaffa en gasolgrill, bör du aldrig stänga inglasningen helt för att undvika dessa risker.
Svaret är NEJ.
Föreningen tillåter inte installation av odlingslådor (pallkragar) på föreningens område, förutom på den plats som trädgårdsgruppen hanterar.
Marken och rabatterna utanför din uteplats ägs av föreningen, och därför får du inte placera en odlingslåda där.
Vi är medvetna om att det finns medlemmar som har placerat ut odlingslådor, dessa är dock inte tillåtna.
Vi förstår att detta kan vara besvärande för vissa, men föreningen kan inte tillhandahålla föreningsmark för odling till de enstaka medlemmar som bor på markplan.
Om du är intresserad av att odla något, rekommenderar vi att du kontaktar trädgårdsgruppen och bidrar till skötseln av föreningens område, och odla i de odlingslådor som trädgårdsgruppen har ansvaret för.
JA
Du får plantera andra växter där, men fortsätt läsa villkoren.
Rabatten vid din uteplats tillhör föreningen och inte dig.
Det finns därmed risk för att förutsättningarna för plantering i rabatten ändras vid ett senare tillfälle, men detta är vad som gäller nu.
Styrelsen har beslutat att alla medlemmar med uteplats får ta bort rosbuskarna i rabatten om man vill, och plantera andra växter där.
De begränsningar vi beslutat om är följande.
- Endast lagliga växter och inga invasiva arter.
- Inga frukter eller bär.
- Inga träd.
- Ingen växtlighet över 120cm lång
- Rabatten får inte bli ovårdad
Särskilt undantag.
Lägenhet 101 har uteplats direkt mot soprummet och har fått tillstånd att ha hög växtlighet som skymmer sikten. Växtligheten ska dock sluta väl tilltaget under balkongen ovanför.
Det är föreningen som ansvarar för husets fasad, och därmed endast föreningen som kan besluta om denna typ av ärenden.
Bestämmande om tillåtelse av Inglasning av balkong faller under typen av beslut som måste tas på årsstämma. Tidigare beslut taget om detta finns (se nedan)
För att glasa in balkong krävs bygglov.
Vill man därför glasa in sin balkong måste man söka bygglov i samband med inglasningen.
Det krävs även godkännande av styrelsen innan inglasningen av balkongen får ske då monteringen kräver borrning av betongplattorna som tillhör fasaden. Du behöver alltså informera styrelsen om inglasningen och vilket företag som ska installera inglasningen och få ett godkännande av oss innan arbetet får påbörjas.
Stående beslut gällande inglasning i föreningen är som följer:
- Takterraserna får inte glasas in. (LGH 161, 162, 251, 252, 341, 342, 441, 442, 541, 542, 641, 642)
- Översta balkongerna får inte glasas in. (LGH 151, 152, 241, 242, 331, 332, 333, 431, 432, 433, 531, 532, 533, 631, 632, 633)
- Uteplatserna på markplan får inte glasas in. (LGH 101, 201, 202, 301, 302, 401, 402, 501, 502, 601, 602).
- Övriga balkonger får glasas in.
Arbetet godkänns enbart om det är en auktoriserad firma som gör jobbet.
Man får inte under några omständigheter montera upp en inglasning själv.
Inglasningen ska vara av likadan/liknande modell som övriga i föreningen.
Skötsel
Inglasningen skall skötas enligt anvisningar från leverantören. Inglasning av balkong är en angelägenhet för alla medlemmar då den är utifrån väl synlig. Därför är det extra viktigt att inglasningen sköts enligt anvisningar och att glasytorna hålls väl rengjorda. Det är också viktigt att infästningar regelbundet
kontrolleras, så att risken för att inglasningen lossnar upptäcks och åtgärder för att förhindra detta kan vidtas i tid.
Bostadsrättsinnehavaren ansvarar också för att inglasningen inte lossnar från sina infästningar. I övrigt gäller medlemmens ansvar gentemot föreningen och övriga medlemmar enligt föreningens stadgar och gällande lagar.
Uppvärmning
Balkongen får inte värmas upp genom att varm luft från lägenheten kontinuerligt släpps ut på balkongen via öppen dörr. Detta därför att man då använder husets uppvärmningssystem på ett sätt som det inte är dimensionerat för.
Uteplats 3:a
Gäller lägenheter: 101, 201, 202, 301, 302, 401, 402, 501, 502, 601, 602
Mått på uteplats: 1930 x 5412 mm
Uteplats 5:a
Gäller lägenhet: 112
Mått på uteplats: 1800 x 2500 mm
Vid tillbyggnad/renovering av uteplats på markplan gäller följande.
- Tillåtna byggtoleranser är 20mm utanför ovan angivna värden.
- Höjd på trädäcket skall vara samma som ursprungligt trädäck och måste medge fri öppning av balkongdörren.
- Räcke/staket/stolpar skall sitta monterat på trädäcket, med en påbyggnad om max 20mm utanför trädäcket.
- Räcke/staket/stolpar skall vara förankrat I trädäcket som tillhör bostaden, ej i föreningens mark eller i fastigheten.
- Håltagning i fastigheten får inte göras.
- Räcke/staket/stolpar får inte vara högre än 1000mm mätt från ovansida på trädäck till högsta del.
- Undantaget är kortsidorna på staketet som får vara upp till 1700mm höga men endast gå ut max 1200mm från väggen i den höjden, därefter 1000mm.
- Tak får inte byggas på uteplatsen.

Ritningen förevisar två exempel på hur staket kan byggas vid uteplats, måtten visar max höjd, bredd och längd på uteplatsen för en 3:a.
Färg på påbyggnadsräcke/staket vid uteplats får vara i en av föreningen godkänd färg eller naturträ.
Följande färger är godkända utöver naturträ för uteplatserna.
Vit NCS S 0500-N
Grå NCS S 4500-N
Brunröd NCS S 4050-Y80R
Färgkulör får avvika max 1% från NCS index. Endast Semi-matt, eller matt färg.
Det finns tyvärr inte mycket du kan göra åt situationen.
Enligt våra ordningsregler, våra stadgar samt svensk lagstiftning är det inte förbjudet att röka på balkongen. Och det finns inget vi kan göra för att ändra på det.
Det betyder att rökning på balkongen inte klassas som en störning, vilket understöds av flera juridiska prejudikat som bekräftar den uttryckliga rättigheten att röka på ens egen balkong, oavsett om grannar upplever det som störande.
Du måste alltså tolerera att din granne röker på balkongen eftersom det är deras lagliga rättighet att göra det.
Det ska dock noteras att våra ordningsregler betonar vikten av att visa hänsyn till grannar när man röker på balkongen. Det innebär att det inte är godtagbart att slänga aska eller fimpa på någon annans balkong eller uteplats.
Om det finns meningsskiljaktigheter med grannar uppmanas du att först föra en dialog med personen och försöka lösa eventuella problem på detta sätt.
Föreningen involverar sig endast i boendes förehavanden under mycket speciella omständigheter.
Balkongskyddet måste vara i en av föreningens godkända färger.
Med balkongskydd, s.k. vindskydd, menas väv som spänns upp mellan gallren i balkongräcket.
Föreningen har godkänt följande 3 färger på balkongskydd.
Spalje i naturträ är godkända så länge de är ordentligt förankrade i balkongen.
Grå – Sandatex nr 94-15 – NCS S 4500-N

Senapsgul – Sandatex nr 58 – NCS S 3040-Y2OR

Brunröd – Sandatex nr 84 – NCS S 4050-Y80R
(Gamla sandatex 426 har utgått)

Om du letar efter företag som säljer vindskydd finns bland annat.
Allt i Solskydd i närheten i Stuvsta centrum.
Haga Solskydd i Globen
Det är föreningen som ansvarar för husets fasad.
För att sätta upp en markis krävs det att det borras i fasaden och därför krävs det tillstånd av styrelsen innan markisen sätts upp.
Arbetet godkänns enbart om det är en auktoriserad firma som gör jobbet.
Man får inte under några omständigheter sätta upp markisen själv.
Markisen får inte gå utanför sidorna på balkongräcket.
Föreningen har godkänt följande 3 färger. Inga andra färger godkänns.
Grå – Sandatex nr 94-15 – NCS S 4500-N

Senapsgul – Sandatex nr 58 – NCS S 3040-Y2OR

Brunröd – Sandatex nr 84 – NCS S 4050-Y80R
(Gamla sandatex 426 har utgått)

Om du letar efter företag som installerar markiser finns bland annat.
Allt i Solskydd i närheten i Stuvsta centrum.
Haga Solskydd i Globen